Rozvoj a péče o psa od štěněte až po stáří

Dnes se zaměříme na kompletní péči o psy v průběhu jejich života. Od těch prvních, nejrozkošnějších dnů štěněte až po pokročilý věk. Každá etapa vývoje Vašeho mazlíčka vyžaduje specifické znalosti a péči. Jsme tu, abychom Vám pomohli porozumět, jak nejlépe podporovat psa v různých fázích jeho života, ať už se jedná o trénink poslušnosti, fyzickou aktivitu nebo péči o zdraví staršího psa.

Štěně (0-6 měsíců)

Prvních několik měsíců života štěněte je nejen nejroztomilejší, ale také klíčové pro jeho budoucí vývoj. V této fázi je důležité soustředit se na následující:

 • Socializaci:

Štěně by mělo být postupně zasazeno do různých sociálních situací, aby se naučilo interagovat s lidmi, jinými zvířaty a prostředím kolem sebe. Socializace štěněte je klíčová pro jeho budoucí vývoj a chování.

Začněte co nejdříve a postupujte pozvolna. Umožněte mu setkávat se s různými lidmi různého věku, pohlaví a vzhledu. Vedle setkávání s lidmi je důležité, aby se štěně naučilo komunikovat s dalšími psy. Zapojte ho do interakcí s jinými psy, ale vybírejte klidné a přátelské jedince. Během interakcí s lidmi a psy věnujte pozornost pozitivním zážitkům a odměňte ho za přátelské chování. Buďte trpěliví, podporujte ho a budujte důvěru. Udržujte pravidelnost a konzistenci ve Vašem přístupu. Nikdy neupouštějte ze zřetele bezpečnost, a pokud štěně vyjadřuje obavy, buďte k němu trpěliví a respektujte jeho pocity.

 • Základní poslušnost:

Základní poslušnost je důležitým krokem ve vývoji štěněte a pomáhá mu budovat respekt k Vám jako majiteli a k učení se novým dovednostem.

Začněte trénink co nejdříve a ujistěte se, že postupujete pozvolna a s trpělivostí. Používejte krátké a jednoduché povely, a odměňujte štěně za správné provedení. Během tréninku buďte důslední a konzistentní, abyste mu pomohli pochopit, co od něj očekáváte. Buďte trpěliví a vyhněte se trestání, které by mohlo vést k zmatku nebo nedůvěře. S postupem času a pravidelným tréninkem si štěně osvojí základní poslušnost a vytvoří pevné pouto mezi Vámi.

 • Zdravotní péče:

Začněte s pravidelnými návštěvami veterináře, který může poskytnout očkování, kontrolu parazitů a všeobecnou zdravotní péči. Zajistěte, aby mělo štěně pravidelně čištěné zuby a nechte si poradit s vhodnou stravou, která odpovídá jeho věku, velikosti a potřebám. Dále je důležité zajistit, aby mělo štěně dostatečný pohyb a fyzickou aktivitu, aby se udrželo ve formě a zdraví. Buďte opatrní s nebezpečnými látkami a předměty v domácnosti, které by mohly štěně ohrozit.

Pokud si všimnete jakýchkoli změn ve zdraví nebo chování štěněte, neváhejte kontaktovat veterináře pro další vyšetření a péči. S pravidelnou a pozornou zdravotní péčí můžete pomoci zajistit, že štěně vyroste do silného a zdravého dospělého psa.

Mladý pes (6 měsíců - 2 roky)

V této fázi začíná pes projevovat svou plnou osobnost a energii dospělého psa. Je to období, kdy je důležité zaměřit se na následující:

 • Pokračování v tréninku:

Pokračování v tréninku je důležitým prvkem ve vztahu mezi vámi a Vaším psem. I když Váš pes možná již ovládá základní poslušnost, je důležité udržovat jeho dovednosti a rozvíjet nové.

Začněte s pokročilejšími povely a dovednostmi, jako je ovládání na vzdálenost, ignorování rušivých faktorů nebo dokončení složitějších úkolů. Používejte tréninkové metody založené na pozitivním posílení a motivaci, abyste udrželi psa angažovaného a zapojeného do tréninku. Pravidelně trénujte poslušnost v různých prostředích a situacích, abyste udrželi konzistenci a spolehlivost ve všech situacích. Buďte trpěliví a důslední ve Vašem přístupu k tréninku a nezapomeňte na odměny a pochvaly za správné provedení. S pravidelným a soustředěným tréninkem můžete pomoci udržet psa v dobré kondici a posílit Váš vzájemný vztah založený na důvěře a respektu.

 • Fyzická aktivita:

Fyzická aktivita je klíčovým prvkem zdravého a šťastného života psa. Pravidelné cvičení pomáhá udržovat jeho fyzickou kondici, posiluje jeho svaly a klouby.

Začněte s procházkami nebo běháním, které jsou skvělým způsobem, jak poskytnout  psovi potřebnou fyzickou aktivitu a stimulaci. Experimentujte s různými druhy cvičení, jako je například plavání nebo agility. Věnujte pozornost individuálním potřebám a schopnostem Vašeho psa a přizpůsobte intenzitu a délku cvičení podle jeho zdravotního stavu a úrovně kondice.

 • Mentální stimulace:

Nezapomeňte také na mentální stimulaci, například hraní her a vyhledávání pamlsků, což pomáhá udržet psa duševně aktivního a spokojeného. Buďte kreativní a pravidelně měňte cvičební rutinu, aby se Váš pes nenudil a udržel si zájem o fyzickou aktivitu. S pravidelným a variabilním cvičením můžete pomoci udržet psa ve špičkové kondici a poskytnout mu zdravý a aktivní život plný radosti a energie.

Hračka míček pro psy MiaCara Globo

Dospělý pes (2+ roky)

Jak Váš pes stárne, jeho potřeby se mohou mírně změnit, ale stále potřebuje Vaši lásku a péči. Některé důležité body k zvážení jsou:

 • Udržování zdraví:

Sledujte zdravotní stav Vašeho psa a pravidelně navštěvujte veterináře. Dbejte na správnou stravu a dostatečný pohyb, což je klíčové pro udržení jeho fyzické kondice a celkového zdraví.

 • Sociální interakce:

Socialní interakce jsou klíčové pro udržení duševního zdraví a spokojenosti dospělého psa. Pravidelné setkávání s jinými psy a lidmi pomáhá posilovat jeho sociální dovednosti a udržovat zdravé sociální vztahy.

Zařaďte do jeho každodenního života pravidelné návštěvy psího parku, kde si může hrát a interagovat s ostatními psy. Povzbuzujte ho k setkávání s novými lidmi a psy, abyste mu pomohli rozvíjet jeho komunikační schopnosti a zlepšit jeho sociální adaptaci. Buďte pozorní na jeho reakce a signály, a pokud projevuje nervozitu nebo obavy, postupujte pomalu a respektujte jeho hranice. Vytvořte pro něj pozitivní prostředí, ve kterém se cítí bezpečně a pohodlně, a podporujte ho v jeho sociálním rozvoji. Pravidelné socializace a interakce s jinými psy a lidmi mohou pomoci udržet dospělého psa šťastného, spokojeného a sociálně vyváženého.

 • Mentální stimulace:

Nabídněte svému psovi různé aktivity a hračky, které mu poskytnou mentální stimulaci. Hledání pamlsků nebo inteligentní hračky mohou být pro Vašeho psa skvělým způsobem, jak udržet jeho mysl aktivní a zdravou.

Péče o staršího psa

S pokročilým věkem Váš pes potřebuje ještě více vaší pozornosti a péče. Zde jsou některé důležité aspekty:

 • Pravidelné veterinární kontroly:

Pravidelné kontroly u veterináře jsou klíčové pro udržení zdraví staršího psa. Doporučuje se navštěvovat veterináře minimálně jednou ročně, aby se monitoroval jeho zdravotní stav a prováděla preventivní opatření. Během kontrol veterinář může doporučit další diagnostické testy.

Důležité je věnovat pozornost jakýmkoli změnám ve zdraví nebo chování psa a okamžitě kontaktovat veterináře v případě potřeby. Prevence a časná diagnostika jsou klíčové pro zachování zdraví a kvality života vašeho staršího psa.

 • Přizpůsobení stravy a aktivity:

S přibývajícím věkem se mění potřeby psa a je důležité tyto změny respektovat. Zvažte přechod na speciální stravu pro seniory, která obsahuje vyšší obsah živin pro podporu zdraví a vitalitu. Přizpůsobte také fyzickou aktivitu psa jeho aktuálním potřebám a možnostem, aby udržel kondici a pohyblivost. Buďte opatrní, abyste předešli nadměrnému namáhání kloubů a svalů, ale zároveň poskytněte psu dostatek pohybu a stimulace pro udržení jeho duševní pohody.

Sledujte reakce a změny ve stravovacích návycích a aktivitách psa a přizpůsobte péči podle jeho individuálních potřeb.

 • Pohodlí a bezpečí:

Pohodlí a bezpečí jsou klíčové pro pohodu a kvalitu života staršího psa. S pokročilým věkem mohou mít psi potíže s pohybem a klouby, a proto je důležité zajistit jim pohodlné a bezpečné prostředí.

Poskytněte jim měkké a podpůrné místo na psaní, které uleví jejich kloubům a usnadní odpočinek. Zvažte použití schůdků nebo podložek, které jim pomohou pohodlněji se pohybovat po domě a snadno se dostat na vyvýšená místa. Dále zajistěte, aby měli snadný přístup k místům, kde se jim líbí trávit čas, a minimalizujte riziko úrazů nebo pádů.

Buďte pozorní na teplotu prostředí, ve kterém Váš pes žije, a ujistěte se, že je mu vždy pohodlně.
Sledujte jakékoli změny ve chování nebo pohybu psa a reagujte na ně včas, abyste mu zajistili maximální pohodlí a bezpečí v jeho pokročilém věku.

Matrace pro psy MiaCara Comodo

 • Láska a péče:

Nezapomeňte, že Váš starší pes stále potřebuje lásku a pozornost stejně jako v mládí. Věnujte mu čas na mazlení, hraní a pozornost, abyste mu pomohli cítit se milovaný a v bezpečí ve svém pokročilém věku.

Sledování pokroku Vašeho psa a přizpůsobení péče podle jeho aktuálních potřeb jsou klíčové pro to, aby váš mazlíček měl dlouhý a šťastný život. Pokud se budete řídit těmito radami a věnovat svému psu lásku a péči, budete mít spokojeného a zdravého společníka po celou jeho životní cestu.